Home Flanderský bouvier

Flanderský bouvier

Původně byl flanderský bouvier používán jako průvodce stád, pes k tahu a k pohonu máselnic. Byli to psi honáčtí, kteří pomáhali honákům hnát stádo krav. Byli schopni stádo nejen uchránit před útočníky, ale i sehnat dohromady. Na neposlušné nebo zatoulané kusy dobytka používali metodu skákání na hřbet. Tato vlastnost jim zůstala - jsou schopni vyskočit z místa až 160cm. Modernizace zemědělství změnila jeho prvotní využití a dnes slouží flanderský bouvier zejména k hlídání nemovitostí a zemědělských usedlostí, jako pes obranný a policejní. Jeho fyzické a povahové vlastnosti, jeho velké čichové kvality, samostatnost a inteligence jej předurčují k využívání jeho práce na stopách, jako spojky a proti pytláctví.

   

Flanderský bouvier, jak naznačuje jeho jméno, je původem z Flander, jak belgických tak francouzských, tyto dvě krajiny nejsou odděleny žádnou přirozenou hranicí. Honáci nebo pohaněči dobytka z Flander, kteří potřebovali dobré psy pro vodění stád, vybírali ve svém okolí jen ty psy, kteří měli odpovídající povahové a tělesné kvality, jež jsou zachovány i u dnešního flanderského bouviera.

Flanderský bouvier budí dojem mohutnosti, ale není těžkopádný. Velmi rychle se z "medvídka" stává rychlý a obratný pes. Má klidnou a rozvážnou povahu, je velmi ovladatelný.
K cizím lidem je nevšímavý, pokud však zaznamená možnost nebezpečí, stává se výborným hlídačem, který díky svému vzhledu budí respekt.
Jiskra v oku ukazuje na jeho inteligenci, energii a odvahu. Je to příjemný rodinný společník i hlídač. S výborným nadáním na skok do výšky – vyskočí až 160 cm vysoko.

Standard:     

Foto - bonitace

Zaměření:   

  • honácký pes -  dnes pracovní a hlídací pes

Kohoutková výška: 

  • pes 62-68 cm při hmotnosti 35 - 40 kg
  • fena 59-65 cm při hmotnosti 27 - 35 kg

Srst:    

  • barva šedá, šedočerná
  • hrubá asi 6 cm dlouhá, na hlavě krátká, na hřbetě tvrdá a suchá.

Flanderský bouvier je zařazen do skupiny: 1 FCI - psi pastevečtí a honáčtí 

 
Aktuality

Pohár plemen

Začátkem května jsme se jako družstvo bouvierů zúčastnili na Spáleništi Poháru plemen. Je to...
více zde

Klubová výstava

Jako každý rok i letos se koncem dubna konala Klubová výstava FBO. Tentokrát se sešlo skoro 20...
více zde

MČR

Již podruhé jsme se s Annie zúčastnily Mistrovství ČR záchranných psů. V prvním speciálu Annie...
více zde